Perzonalizujeme obsah DobrýRobot.cz pro Vás a zobrazujeme vám relevantní nabídky na základě vašeho chování na webu.
Setrváním na našem webu nebo kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu můžete nastavit nebo vypnout v Nastavení soukromí.

Jak vybrat robotický vysavač?

Při nákupu robotického vysavače je potřeba si položit několik základních otázek. Odpovědi na ně vás následně nasměrují na konkrétní parametry a funkce vysavačů, kterým byste měli věnovat pozornost. Parametry si pak můžete následně porovnat u různých typů vysavačů. Díky tomu bude pro vás výběr vhodného vysavače jednodušší a rychlejší.

 

1. JAKÝ TYP PODLAHY MÁTE? (tvrdé, hladké, kombinované, koberce, vysoký vlas)

Robotické vysavače se hodí na všechny typy tvrdých, nebo chcete-li hladkých povrchů. To znamená laminátové podlahy, dřevěné, vinylové (ať už plovoucí nebo lepené), dlažba, linoleum nebo parkety. Problémem nejsou ani koberce s nižším vlasem. Nemusíte se bát nižšího výkonu, protože oproti klasickým vysavačům, nemusí smetí u robotického vysavače překonávat vzdálenost celé trubice.

U koberců s vyšším vlasem je naopak vhodnější vysavač s větším výkonem. Stejně tak jsou vhodné rotační kartáče, které napomáhají lepšímu vysátí ve vysokém vlasu koberce.

Pozor! Pokud máte doma černé podlahy, můžete zmást čidla robota, který nebude chtít uklízet. Problémy mohou nastat i u lesklých podlah nebo při svitu přímého slunce a s tím spojených odlescích.

 

   

 

2. JAK VELKOU PLOCHU BUDETE UKLÍZET?

Levnější typy robotických vysavačů jsou vhodnější na menší prostory do 50m2. Střední třída zvládá větší a členitější prostor a více pokojů, od 50m2 výše. Prémiové typy robotů mají potom uváděnou neomezenou plochu domácnosti.

Důležitým parametrem je rovněž typ a kapacita baterie. Obecně čím větší kapacita, tím větší výdrž při úklidu a tím větší plochu zvládá vysavač uklidit. Při sofistikovanějších funkcích a dokonalejším navigačním systému může baterie spotřebovat energii právě na tyto funkce, komunikaci nebo navigaci. Zvažujte tedy, co opravdu využijete a potřebujete. Většina výrobců však uvádí údaj o době úklidu na 1 nabití vysavače.

 

   

 

3. MÁTE ČLENITÉ PROSTORY SE SPOUSTOU NÁBYTKU?

Budou vás zajímat senzory a další možnosti, jak se vyhnout nábytku. Levnější modely robotů mají dotykové (avšak citlivé) senzory. Nemusíte se bát poškození. Případně se zaměřte na bezdotykové senzory (infračervené nebo přesnější ultrazvukové) pro šetrnější rozeznávání překážek. Pro vymezení větších ploch bez úklidu potřebujete virtuální zábrany nebo magnetické pásky.

Velmi vhodné jsou rovněž boční kartáče a to pro úklid podél nábytku a v rozích. Některé vysavače pak mají i speciálně tvarované tělo robota, které napomáhá kopírovat obvod interiéru.

Pokud plánujete uklízet pod nábytkem, podívejte se na výšku vysavače, aby se dokázal do daného prostoru dostat. Většinou se výšky vysavačů pohybují v rozmezí 7,5 - 9 cm.

Vysavače s inteligentní navigací (laserová, gyroskopická, kamerová) pak lépe mapují prostor a překážky. Mimo to úklid chytře rozplánují a nejezdí po prostoru zbytečně a opakovaně.

 

   

 

4. CHCETE UKLÍZET VÍCE MÍSTNOSTÍ NEBO CELÝ BYT ČI DŮM?

Kromě již zmiňovaného parametru velikosti prostoru, kterou vysavač zvládne, vás budou v tuto chvíli zajímat funkce a navigace vysavače. Laserová, gyroskopická a kamerová navigace pomáhá v úklidu a orientaci robota po celém bytě či domě. Rovněž je vhodná funkce typu nastavení systematických úklidů nebo plánování úklidu.

Výše jsme zmiňovali i virtuální zábrany a magnetické pásky pro lepší vymezení prostoru, kde chcete uklízet. A funkce rozdělení do zón.

Řada vysavačů dnes již umí přejíždět prahy mezi místnostmi. V parametrech pak naleznete, jak konkrétně vysoké.

 

   

 

5. CHCETE KROMĚ VYSÁVÁNÍ I VYTÍRAT

Zajímavou funkcí u robotických vysavačů je i vytírání, nebo také mopování, zejména máte-li doma většinou hladké a tvrdé povrchy. Většina robotů s funkcí mokrého vytírání má přídavnou nádržku na vodu, do které výrobci doporučují let čistou vodu, případně prostředek přímo určený výrobcem k tomuto typu vytírání.

Obecně pak existují robotické vysavače, které mají funkci vysávání i vytírání, tzv. 2v1. Existují rovněž samostatné robotické mopy, které doplní funkci vysavačů a pouze vytřou. Jsou vhodnější pro silněji znečištěné povrchy, které lépe odmastí a ošetří.

Při nastavování funkcí vytírání je třeba myslet na ohraničení ploch, kde je vytření nežádoucí (např. koberce). Vhodné jsou k tomu například funkce virtuálních zábran nebo magnetických pásek.

Pozor! U některých typů robotických vysavačů nádržka není. U nich se jedná pouze o funkci antistatické prachovky, která je vhodná pro odstranění jemného prachu například pro alergiky.

Menší obsah nádržky na vodu pak nemusí nutně znamenat horší úklid, přeci jen se jedná o jinou technologii úklidu, než klasické vytření hadrem a vodou.

 

   

 

6. MÁTE DOMA MAZLÍČKY NEBO ALERGIKA?

U domácích mazlíčků se zaměřte na rotační kartáče, které pomohou s větším množstvím chlupů či prachu nebo s větším znečištěním podlahy. Zvažte větší objem nádržky na prach. A také hlučnost vysavače. Ty tiché nebudou rušit vás, ani vaše zvířecí miláčky.

U alergiků jsou vhodné například HEPA filtry, nebo jiný systém výkonné filtrace, vyvinutý pro tento typ úklidu.

 

   

 

7. JAK CHCETE ROBOTA OVLÁDAT?

Existují tři základní typy ovládání – manuální (přímo na těle vysavače), dálkovým ovládačem nebo mobilní aplikací ve vašem chytrém telefonu.

Manuální ovládání nemusí být nutně tím nejhorším řešením. Může se jednat o rychlý způsob, jak jedním zmáčknutím tlačítka uvedete vysavač do chodu a nemusíte již nic složitě nastavovat.

Dálkové ovládání přináší pohodlí. Často jsou ovladače doplněny i přehledným displejem. Jedná se tak o příjemný kompromis mezi ovládáním ručním a prostřednictvím aplikace na telefonu. Navíc vysavač nepotřebuje k dispozici wi-fi síť pro komunikaci.

Ovládání prostřednictvím aplikace na chytrém telefonu dnes představuje špičku v komunikaci s robotickým vysavačem. Aplikace jsou připraveny pro systémy Android i IOS a liší se zpracováním i výčtem funkcí u jednotlivých výrobců. Vysavač tak můžete ovládat i na dálku a zapnout jej mimo domov v momentě, kdy to potřebujete.

Pozor! Při ovládání prostřednictvím aplikace na chytrém telefonu bude vysavač potřebovat dostupné připojení k wi-fi síti či bluetooth telefonu.

 

   

 

8. OČEKÁVÁTE ZEJMÉNA POHODLÍ?

Zvažte, zda je pro vás vhodná spousta funkcí a s tím spojené případné nastavování. Co přesně využijete a jaké funkce jsou šité na míru pro vás.

Přemýšlejte nad tím, zda neoceníte jednoduchý vysavač, který spustíte zmáčknutím jednoho tlačítka, nebo dáte přednost dálkovému ovládání či prostřednictvím aplikace.

Pohodlné je rozhodně automatické nabíjení vysavače v nabíjecí základně (či dokovací stanici) při vybití a následné pokračování v úklidu. Signalizace plného zásobníku vás sama upozorní na nutnost vysypat zásobník. Zajímejte se o funkce typu režim automatického úklidu, systematický úklidu nebo možnost jeho načasování.

Rovněž komunikace v češtině vám může usnadnit život.

 

   

 

9. KOLIK INVESTOVAT DO ROBOTICKÉHO VYSAVAČE?

Tato otázka je zejména na vás a vašich možnostech. Ne vždy znamená, že je levnější vysavač nutně horší. Může mít jen méně funkcí, příslušenství nebo přináší drobné nevýhody, co se pohodlí týče. Například vysavač s nahodilou navigací v prostoru může vysát a uklidit stejně kvalitně jako vyspělé kamerové a laserové navigace, jen mu to může trvat o něco déle. Menší nádržka na prach přináší častější vysypávání. Vysavače bez automatického nabíjení v nabíjecí stanici je nutné připojit a dobít přes adaptér. Je proto především na vašem zvážení, kterou cestou se chcete vydat a co si zvolit pro váš příjemný robotický úklid.

Pokud jste náročná/ý a máte rádi kvalitní elektroniku a spotřebiče, neváhejte zainvestovat a nechte se překvapit, co všechno váš nový robotický pomocník zvládne! Robotické schopnosti vysavačů se dnes posouvají k nevídaným hranicím a úklid tak pro vás může být opravdu příjemnou záležitostí.

V každém případě se se svým robotickým vysavačem můžete těšit na nové zážitky s rodinou či přáteli místo hodin trávených úklidem vašeho domova!